pátek 2. září 2016

Jak jsem se zamilovala do Kmotra

Na otázku, jaká je má nejoblíbenější knížka, jsem nikdy moc neuměla odpovědět. Byly doby, kdy jsem byla šíleně zamilovaná do všeho od Jane Austenové, později jsem neustále listovala knížkami od F.S.Fitzgeralda, jehož Něžná je noc je pro mě stále absolutní "srdcovka". Taky jsem zbožňovala McEwanovo Pokání či Steinbeckovo Na východ od ráje a samozřejmě nedám dopustit na Harryho Pottera, protože mi čtení téhle série úplně změnilo život. Letos o prázdninách jsem objevila nového favorita. Po dlouhé době jsem našla knížku, kterou jsem ihned po přečtení nepřečetla úplně od znova jenom proto, že mám v knihově kupu nepřečtených knih. Knížku, kterou si od přečtení neustále prohlížím a opečovávám. Troufám si říct, že Puzův Kmotr zůstane na prvním místě ještě hodně dlouho.

Na začátku července jsem byla na dva týdny na Sicílii. Itálii bezmezně miluji a při každé návštěvě tak trochu sním o tom, že se tam třeba jednou přestěhuji. Na Sicílii byste jen těžko hledali turistický obchůdek bez magnetku, trička či zapalovače s motivem Coppolova filmového Kmotra. Jelikož nám film doporučila i moc milá průvodkyně na lodním výletě, která nemohla pochopit, že jsme tenhle filmový klenot neviděli, okamžitě jsem sehnala všechny tři díly a doma vyhrabala Puzův román, který jsem si chtěla přečíst ještě předtím než si pustím film. Čekala jsem starou, nezáživnou, rozvláčnou knihu a nikdy bych neřekla, jak moc mě příběh Vita Corleona a jeho rodiny dostane. Tři dny jsem chodila s knížkou v podpaží, na letišti na Rhodosu o půlnoci četla ve stoje při čekání na odbavení a nebyla schopná myslet na cokoli jiného. Hltala jsem každou stránku, každou kapitolu a knihu odkládala s pocitem smutku, že už jsem na konci. Po dlouhé době jsem narazila na knihu, z níž jsem si zapamatovala věty a jejíž konec mě dokonale uspokojil (jsem typ člověka, který si hned na začátku čtení vymyslí svůj vlastní konec a pak je naštvaný na autora, že knihu ukončil úplně jinak). Po dlouhé době mám pocit, že jsem objevila nadčasovou knihu, která nenudí a je stále velmi čtivá a aktuální.

zdroj: http://quotesgram.com/the-godfather-don-corleone-quotes/

Pokud bych vás přece jen k četbě Kmotra nenalákala, doporučuji vidět alespoň Coppolovu filmovou trilogii. První díl je geniální. Další dva díly sice nevychází z knižní předlohy (pochybuji, že by se některé postavy z knihy chovaly tak, jako je tomu ve filmovém pokračování), ale i tak se jedná o ukázku bezchybné filmařské práce, která si zaslouží pozornost každého milovníka dobrého filmu. Už dlouho jsem neviděla film, který trvá přes tři hodiny, více se v něm mluví než koná, a stejně nenudí.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za milé komentáře a připomínky :)